Android 7'den neler bekliyoruz?

Android 7'den neler bekliyoruz?

Her yeni yıl aynı zamanda yeni bir Android sürümünü beraberinde getiriyor ve bu durum, 2016 için de geçerli.

Her yeni yıl aynı zamanda yeni bir Android sürümünü beraberinde getiriyor ve bu durum, 2016 için de geçerli. Teknoloji devi Google'ın aslında 2017'de kullanıma sunmayı planladığı yeni işletim sistemi Android N, yine de içinde bulunduğumuz yıl bitmeden birçok telefon ve tablet modelinde görülmeye başlanabilir.

Google sözcülerinin de Android yazılımının yeni bir sürümünden bahsetmeye başladıklarını düşünürsek, Android 7.0'ın eli kulağında olduğunu söyleyebiliriz.

Android 7.0'a dair henüz net olmayan şey elbette dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sisteminde gerçekten neleri değiştireceği. Öyle ki söz konusu sürüm, Android yazılımının basitçe 7.0 sürümü bile olmayabilir. Zira Google, 4. sürümde bu rakamla oldukça oynamıştı: Android 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1/2/3 Jelly Bean ve 4.4 KitKat. Numaraların sadeleştirilmesi 5.0 Lollipop ve 6.0 Marshmallow'la gerçekleştirilse de, Google'ın arada bir bu tarz sürprizler yaptığını unutmamak gerek.

Şimdiye kadar Android 7.0 hakkında çok fazla söylenti ortaya atılmadığı için bu sürüm hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Ama hayal kurmakta özgürüz. Ve bu anlamda Google'ın bize kulak verip Android'in bu yeni sürümüne eklemesini dilediğimiz bazı fikirlerimiz var.

Android 7'nin çıkış tarihi

Android N'in ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili resmi bir açıklama yok, dolayısıyla ancak Google'ın önceki yazılım aktivitelerine bakarak bir tahminde bulunabiliriz. Teknoloji devi Android Marshmallow'u geçtiğimiz yıl Mayıs ayındaki Google IO 2015 etkinliğinde duyurmuştu. Bu da Android 7.0'ın bu yıl yine bir Google IO etkinliğinde gün yüzüne çıkacağını tahmin etmemize yardımcı oluyor.

Fakat burada unutulmaması gereken bir nokta şu: Büyük bir ihtimalle yeni Android sürümünün duyurusu ve kullanıma sunulması arasında birkaç aylık bir zaman aralığı olacak. Bu da onun cihazlara Ekim'den önce ulaşmasının büyük bir ihtimalle mümkün olmadığı anlamına geliyor. Hatta o tarihten sonra bile Android 7.0'ı uzun bir süre ilk kullananlar yalnızca Nexus telefon ve tablet sahipleri olacak.

Diğer çoğu model için cihaz üreticilerinin ya da operatörlerin söz konusu güncelleme için kendi sürümlerini oluşturmaları gerekecek. Bu da birkaç ayı bulabilen bir süreç demek.

 

Android 7 güncellemesini hangi telefonlar alacak?

Son zamanlarda çıkan bir amiral gemisi modeline sahipseniz, bu anlamda şanslısınız. Üretici firmaların çoğu söz konusu yazılımı iki yıldan daha yaşlı olmayan telefon ve tabletlere de getirmeye çalışacaktır fakat bu da biraz zaman alabilir.

Her bir cihaz üreticisi bu güncellemelerde kendilerine göre bazı düzenlemeler yapmak için zamana ihtiyaç duyabilir. Örneğin Android Marshmallow'a baktığımızda, bazı telefonların halen bu güncellemeyi almadığını görüyoruz. En yeni Android yazılımını hemen istiyorsanız, Nexus cihazlarına yönelmenizi tavsiye edebiliriz.

 

Android 7 haber ve dedikoduları

Android N'e dair sahip olduğumuz sınırlı bilgiler arasında onaylanan tek özellik tabletlere gelen bölünmüş ekranlı çoklu görev desteği.

Pixel C'deki bir Reddit AMA'sı esnasında Android ve Chrome UX'in yöneticisi Glen Murphy bölünmüş ekranlı çoklu görev desteğinin yolda olduğunu şöyle doğrulamıştı: "Böyle bir destek açısından Android'e bir dizi zenginleştirme getirmek için sıkı çalışıyoruz."

Bunun dışında henüz Android 7 güncellemesi ile ilgili başka bir ayrıntıya sahip değiliz ama detaylar gelmeye başladıkça hepsini paylaşmaya devam edeceğiz.

Beklentilerimizi sıraladığımız yedi maddeyi, yazının sonraki sayfalarında bulacaksınız...

Kaynak: chip.com.tr